• تفاوت USDT و USDC چیست؟

  USDT و USDC دو بزرگترین استیبل کوین در حال حاضر هستند. در ادامه بخوانید تا بدانید چرا باید آنها را در سبد ارزهای دیجیتال خود بگنجانید و چرا چنین بازدهی بالایی ارائه می دهند.

  استیبل کوین ها نوعی ارز دیجیتال هستند که به یک نقطه مرجع خارجی مانند دلار آمریکا متصل می شوند تا ارزش را ثابت نگه دارند و نوسانات را به حداقل برسانند. در بیشتر موارد، برای اطمینان از وجود ذخایر کافی برای حفظ میخ، استیبل کوین ها توسط دارایی هایی مانند طلا یا پول نقد پشتیبانی می شوند.

  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….

  چرا استیبل کوین های USD محبوب هستند؟

  استیبل کوین‌های USD با ارزش ثابت خود، به‌ویژه به معامله‌گران راهی برای ورود و خروج از موقعیت‌ها در ارزهای دیجیتال بی‌ثبات‌تر ارائه می‌دهند، زیرا آنها به‌عنوان ذخیره‌کننده ارزش کار می‌کنند. درست مانند اینکه چگونه دلار آمریکا (USD) ارز ذخیره جهانی است، با حدود 90 درصد معاملات فارکس که شامل دلار آمریکا است، تعجب آور نیست که استیبل کوین های با پشتوانه USD معمول هستند.

  قبل از استیبل کوین ها، خروج از یک موقعیت به این معنی بود که معامله گران باید برای تبدیل دارایی های رمزنگاری شده خود به ارزهای فیات، مشکلات را پشت سر می گذاشتند و کارمزد پرداخت می کردند و این روند را برای هر معامله تکرار می کردند.

  در حالی که برخی از صرافی‌ها کیف پول‌هایی را برای نگهداری دلار در بین معاملات ارائه می‌دهند، اینها برای ایالت/کشور خاص هستند. اگر منطقه معامله‌گر در دسترس نباشد، سفارش فروش برای نقد کردن دلار به یک حساب بانکی ایالات متحده می‌تواند تا پنج روز کاری طول بکشد، در حالی که نقدینگی به حساب بانکی اتحادیه اروپا با انتقال SEPA حداقل 1 روز کاری طول می‌کشد. علاوه بر زمان انتظار، هزینه تراکنش برای برداشت و سپرده فیات نیز وجود دارد.

  با ثبات قیمت استیبل کوین‌ها، یک معامله‌گر می‌تواند درآمد خود را از یک معامله سودآور به استیبل کوین دلاری مانند USDT و USDC تبدیل کند در حالی که منتظر فرصت بعدی است. به دلیل تقاضای معامله گران و ذخیره ارزش ثابت آنها، استیبل کوین ها راهی برای افراد برای کسب درآمد غیرفعال شده است.

  محبوبیت استیبل کوین ها مشهود است. از ژانویه سال 2021، تقاضا و عرضه استیبل کوین ها سر به فلک کشیده است و به طور پیوسته به رشد خود ادامه می دهد و از مجموع ارزش بازار بیش از 151 میلیارد دلار در ژانویه 2022 فراتر رفته است. در حالی که هر استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا 1 دلار آمریکا ارزش دارد، استیبل کوینی که شما برای خرید انتخاب می کنید. به بلاک چین و برنامه هایی که استفاده می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، در حالی که بایننس USD (BUSD) را می توان خارج از اکوسیستم بایننس استفاده کرد، بیشترین جذابیت آن در پایگاه کاربری بزرگ آن در Binance و جفت های معاملاتی 90+ موجود در زنجیره است.

  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….

  نمودار عرضه کل استیبل کوین از The Block

  در حال حاضر دو استیبل کوین USDT (Tether) و USDC (USD Coin) بر بازار مسلط هستند. آنها در مجموع بیش از 80 درصد از کل عرضه استیبل کوین را دارند. در حالی که USDT هنوز بیش از 50 درصد سهم خود را در اختیار دارد، USDC در حال جبران است و نزدیک به 30 درصد از کل عرضه استیبل کوین را تشکیل می دهد.

  سهم نمودار عرضه کل استیبل کوین از بلوک

  USDT در مقابل USDC

  هر دو USDT و USDC استیبل کوین های محبوبی هستند و هر دو به USD متصل هستند. با این حال، اینجاست که شباهت های آنها به پایان می رسد. USDT پرمعامله ترین ارز رمزنگاری شده است و کمی بیشتر از USDC در دسترس است، در حالی که USDC حجم معاملات کمتری دارد، اما به نظر می رسد که ذخیره ارزش امن تری است زیرا توسط پول نقد و معادل های نقدی پشتیبانی می شود. ما جدولی با ویژگی های کلیدی هر دو جمع آوری کرده ایم:

  جدول 1: خلاصه USDT در مقابل USDC

  USDT چیست؟

  USDT تتر به طور گسترده به عنوان اولین استیبل کوین شناخته می شود، جایی که USDT مخفف نماد استیبل کوین USD تتر (همچنین به عنوان تتر شناخته می شود) است. از نظر ارزش بازار، در مجموع چهارمین است. این ارز در سال 2014 به عنوان یک توکن دیجیتال با پشتیبانی ارز فیات راه اندازی شد، جایی که USDT برای اطمینان از ثبات در قیمت مبادله، 1:1 به دلار آمریکا متصل می شود. هنگامی که USDT صادر شد، می توان آن را مانند هر ارز دیجیتال دیگری انتقال، خرج و معامله کرد. قیمت آن به طور دائم به ارزش ارز فیات مربوطه در ذخیره وابسته است.

  برای درک نحوه عملکرد تتر، در اینجا نموداری وجود دارد که چرخه عمر ارز دیجیتال را نشان می دهد:

  نمودار چرخه حیات تتر

  تتر قول می‌دهد که دارندگان USDT می‌توانند توکن‌های خود را با USD بر اساس شرایط خدمات تتر مبادله و بازخرید کنند. برای اطمینان از ثابت ماندن پشتوانه یک به یک، موجودی ارز فیات موجود در ذخایر تتر برابر یا بیشتر از تعداد توکن‌های در گردش خواهد بود. بر اساس ترازهای شفافیت تتر، 162 میلیون دلار دارایی بیش از بدهی در زمان نگارش این مقاله وجود دارد.

  تفکیک دارایی های Tether

  بر اساس گزارش تلفیقی ژوئن 2021، 85 درصد از دارایی‌های تتر به صورت نقد، معادل‌های نقدی، سپرده‌های کوتاه‌مدت و اوراق تجاری است که 9 درصد نسبت به تفکیک ذخایر مشترک قبلی در مارس 2021 افزایش داشته است.

  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….

  تفکیک پول نقد تتر، معادل های نقدی، سپرده های کوتاه مدت و اوراق تجاری

  تتر به دلیل درصد بالای اوراق تجاری و گواهی سپرده در دارایی‌های ذخیره‌اش مورد انتقاد قرار گرفته است، زیرا این موارد منجر به این تصور می‌شود که دارایی‌های تتر نسبتاً پرخطر هستند. با این حال، تمرکز بر سپرده‌های کوتاه‌مدت و تعهدات بدهی و سود ایجاد شده با تأکید تتر بر نقدینگی و در عین حال تأمین سوخت برای رشد، مطابقت دارد.

  انتقاد رایج دیگر این است که تتر یک ارز متمرکز است که با تمرکززدایی اکوسیستم بلاک چین در تضاد است. با این حال، همانطور که در اخبار اخیر در مورد هک 611 میلیون دلاری Poly Network مشاهده شد، واکنش تتر یکی از سریع‌ترین واکنش‌ها بود و 33 میلیون دلار USDT مرتبط با این حادثه را مسدود کرد.

  پایداری USDT

  بر اساس داده های تاریخی، قیمت توکن USDT به طور کلی در 1 دلار آمریکا ثابت است. در حالی که افت و افزایش جزئی وجود دارد، بازار به سرعت خود را اصلاح می کند تا به ارزش ثابت 1 دلار آمریکا بازگردد.

  حجم USDT

  حجم تجارت USDT گواهی بر محبوبیت استیبل کوین است. تا لحظه نگارش این مقاله، حجم معاملات ۲۴ ساعته USDT تقریباً به ۳۶ میلیارد دلار رسیده است – مقدار قابل توجهی بالاتر از ارز رتبه دوم (ETH در ۲۱.۳ میلیارد دلار). در همین حال، ارزش بازار USDT با وجود رقابت، با ارزش فعلی 78 میلیارد دلار، همچنان به طور پیوسته در حال افزایش است.

  USDC چیست؟

  اکنون که USDT را پوشش داده‌ایم، وقت آن است که نگاهی دقیق‌تر به USDC (دلار کوین) در ارزهای دیجیتال داشته باشیم. USDC در سال 2018 توسط Circle و Coinbase تأسیس شد و 1:1 با دلار آمریکا مرتبط است. برخلاف USDT، که تتر تنها صادرکننده آن است، USDC را می‌توان توسط سایر مؤسسات عضو شبکه CENTER مانند Coinbase صادر و بازخرید کرد.

  صادرکنندگان تجاری USDC ملزم به رعایت الزامات مجوز، انطباق، حسابداری و فنی و عملیاتی هستند. برای اطمینان از اینکه USDC یک پشتوانه ثابت یک به یک را حفظ می کند، صادرکنندگان همچنین باید از تمام توکن ها با ذخایر فیات حمایت کنند و ماهانه اثبات ذخایر ارائه کنند.

  بر اساس آخرین گزارش حساب ذخیره Circle در دسامبر 2021، تعداد کل استیبل کوین‌های USDC در گردش 42.416 میلیارد دلار است که مقدار مشابهی از USD (و دارایی‌های USD) در ذخایر نگهداری می‌شود. در ابتدا، USDC ادعا کرد که توسط USD در یک حساب بانکی پشتیبانی می‌شود، اما اخیراً صورت‌حساب خود را برای گنجاندن دارایی‌هایی با ارزش منصفانه معادل تغییر داده‌اند. طبق وب سایت آنها، تعداد USDC در گردش اکنون از مرز 50 میلیارد عبور کرده است – گواهی دیگری بر محبوبیت فزاینده استیبل کوین USDC.

  همانطور که در تفکیک حساب ذخیره خود از اکتبر 2021 مشاهده می شود، Circle به سمت نگهداری 100٪ وجه نقد و معادل های نقدی حرکت کرده است، که شامل سپرده های دلاری آمریکا در بانک ها و سرمایه گذاری های کوتاه مدت با نقدشوندگی بالا است که قابل تبدیل به مقادیر ثابت وجه نقد با سررسید است. کمتر یا مساوی با 90 روز خرید، مطابق با اصول حسابداری عمومی پذیرفته شده ایالات متحده (GAAP). طرفداران USDC تمرکز استیبل کوین بر وجه نقد و معادل های نقدی را نشان دهنده ظرفیت Circle برای حمایت از بازخریدهای USDC در مقیاس بزرگ می دانند.

  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….

  ثبات USDC

  مانند USDT، قیمت سکه USDC در حدود 1 دلار آمریکا ثابت می ماند. در حالی که نزول ها و اوج هایی وجود داشته است، این موارد به سرعت اصلاح می شوند و ارزش USDC را به 1 دلار آمریکا برمی گرداند.

  حجم USDC

  USDC با توجه به ارزش بازار در رتبه هشتم قرار دارد و در حال افزایش است، البته با ارزش کمتر 50.9 میلیارد دلار. با این حال، حجم تجارت 24 ساعته USDC به طور قابل توجهی کمتر از USDT است و تنها 2.7 میلیارد دلار در مقابل تقریباً 36 میلیارد دلار دومی است.

  مقررات پیرامون استیبل کوین ها در ایالات متحده

  بازار استیبل کوین در 12 ماه گذشته 500 درصد رشد کرده است. یکی از بزرگترین نگرانی‌های پیرامون استیبل کوین‌ها وحشتی است که در صورت هجوم مشتریانی که به دنبال تبدیل استیبل کوین‌های خود به دلار معمولی هستند، ایجاد می‌شود و متوجه می‌شوند که نقدینگی کافی وجود ندارد و خطر بعدی آن برای سیستم مالی وجود دارد.

  در نوامبر 2021، گروه کاری دولت بایدن در مورد بازارهای مالی (PWG)، شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) و دفتر کنترل ارز (OCC) گزارش PWG را منتشر کردند که در آن خواستار قانونی برای محدود کردن صدور استیبل کوین شد. به مؤسسات سپرده گذاری بیمه شده اجازه می دهد تا مقررات جدی برای استیبل کوین ها برای رسیدگی به خطرات سیستمی که ممکن است برای اقتصاد و سیستم مالی ایجاد کنند، فراهم کنند.

  این نشان‌دهنده اقدام کنگره برای وارد کردن استیبل کوین‌ها به سیستم مالی سنتی، با اجرای حسابرسی و سایر اقدامات نظارتی برای اطمینان از شفافیت و حفاظت از کاربران است. ما نشانه‌هایی از این را نیز می‌بینیم، زیرا ناشران استیبل کوین شروع به ارائه گزارش‌های حسابرسی شده منظم از ذخایر کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که ذخایر دلار آمریکا برابر با عرضه استیبل کوین‌ها با نرخ ثابت ۱:۱ است.

  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….
  با مقاله تفاوت USDT و USDC چیست؟ همراه سی سی چنجر باشید….

  سرمایه گذاری در استیبل کوین ها را شروع کنید

  تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری‌های خود برای گنجاندن استیبل کوین‌ها، راهی عالی برای سرمایه‌گذاران با ریسک‌پذیری متوسط ​​است تا از رشد بازار کریپتو سود ببرند، بدون ریسک‌های نوسانات مرتبط با ارزهای دیجیتال معمولی. استیبل کوین هایی مانند USDT و USDC به طور مداوم ارزش خود را در 1 دلار آمریکا حفظ می کنند، برخلاف سود و زیان شدید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتر.

  همچنین، تقاضای زیادی برای استیبل کوین ها وجود دارد که معمولاً برای خدمات معاملات ارزهای دیجیتال استفاده می شوند و به عنوان ذخیره ارزش عمل می کنند.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *